LAVDI ÇLIRIMTARËVE TË KOSOVËS! LAVDI DESHMORËVE TË KOMBIT!
 

          MIRE SE VINI NE FAQE KUSHTUAR             KOMANDANT  ABAZ ISUF THAQIT  ( Bjeshka -1- ) 

              KOMANDANT  
               BJESHKA -1-    

 Koshare Brigada 138 Agim Ramadani, Luftari i Liris Komandant Abaz Isuf Thaqi Bjeshka 1 - YouTube


 

UÇK Koshare Komandant Abaz Thaqi me Bashluftar te tiein Bild 

Foto
              Foto: nderime te perjetshme te gjith pjesmarresve ne luften e lavdishme te betejes se Koshares
ein BildFoto: dhoma e veqant kushtuar kom.`` Abaz Thaçi-t Bjeshka-1``
``Brigada 138 Agim Ramdani ``                       Foto: dhoma muze kushtuar Kamandantit Abaz ThaçiFotoFoto: Abaz Thaçi (kom.Bjeshka-1)Foto: Abaz Thaçi Komandant BJESHKA-1Foto: Abaz Thaçi Komandant BJESHKA-1FotoFotoFoto: Abaz Thaçi Komandant Bjeshka-1FotoFoto: Abaz Thaçi Komandant Bjeshka-1Foto: Abaz Thaçi Komandant BJESHKA-1 oficer i logjistikes Z.O.D brig 138 Agim Ramdani Koshare

FotoFotoFoto: Komandant Abaz ThaçiFotoFoto

ABAZ THAQI NUK DESHIRONTE TERHEQJEN

Abazi ishte piketuar me kohe nga snajperet serbe dhe kete ai e dinte. Megjithate pozicionet e vijes se pare te frontit, jo veter:
" Nuk i leshoi, por i avancoi. Luftmimet e Abazit ishin aktive dhe te avancuar dhe jo pasive duke u terhequr. Kjo ishte substanciale per te. Abazi mund te kishte qendruar brenda kufirit shqiptar, duke bere punen e tij si shef i logjistikes dhe stervijen e ushtareve. Por, kjo pune e nderuar atij ju duk teper e pamjaftueshme, e manget dhe anemike, ne report m dinamiken e ngarjeve ne kosove.


Ai i runate ushtaret e tij
Tek njerezit Abazi nuk kapej pas gjerave te keqija, qe mund te kishin ata, por vetem tek te mirat. Vizioni i tij i bukur, fytyra simpatike, nuk humbi buzeqeshjen e qete dhe dashamirese te tij asnjehere. Syte e levizshem dhe tere jete, enderrimtare per te ardhmen, nuk e humben shkelqimin e shpreses.
Deri me 20 mars ai punoi si shef logjistike ne UCK, si dhe trajnonte ushtaret e ri per lufte. Punonte me perkushtim dhe discipline te nje ushtaraku me edikate dhe shkollim te mire. Ushtaret e donin shume dhe kerkonin strevitjen me te, pasi ai ishte inteligjent, me takt ne pune, me preokupacion te larte dhe profesionalizem. Abazi luftonte ndershmerisht siq i ka hije nje eprori dhe jo per grada, spekullime apo mburrje te tjera. Ai i runate ushtaret e tij dhe numri i a tyre qe ishin vrare ishte 3- 4ne krahasim me 70- 80 qe perebehej  batalioni.
Njerezit kosovare te qe endeshin ne kryeqytet kot me kot, qe s`dinin c`ti benin ditet e tyre boshe dhe jten etyre te vogel sihin te huaj per te. Abaz Thaqi ishte plot devocion, mbushur me nje lloj drejtesie qe ndoshta mund ta qjesh vetm ne dishepujt biblike. Ai ishte plot sakrifica ne kerkim te Atdheut te tij, tanime te perdhunuar nga barbaret serbe, ne kerkim te dashurive sublime, te cilat pakan qimin te shtrenjte. Abazi preket merita e kapjes rop te serbit Shefko Tahirovic, zene si rob lufte dhe transmetuar aq shpesh nha BBC, me nje sasi te madhe ari vjedhur popullit te Pejes. Abaz Thaqi kish luftuar qe diten e pare te ofensives, ne vijen e pare te frontit, me heroizem ndoshta te paperfytyruar. Korridori nevralgjik Bajram Curr- Gjakove, ishte zona e tij e luftes, ne te cilen ai kish punuar me bashekluftetare te tjetere per ta humpur ne mes te baltes dhe te debore alpine.

Foto: Abaz Thaçi Komandant Bjeshka~1

''Dëshmorët nuk vdesin kurrë''

Heroi Abaz Thaqi nga Drenica ka qenë një komandant me pervojë nga lufta në Kroaci. Thaqi ka pas njohuri të madhe nga tenkat, veqanerisht ato jugosllave. Dhe gjatë një beteje në Koshare Serbët tentuan të sulmojnë me dhjetra tanke. Abaz Thaqi si hero qe ishte nuk i priti forcat Serbe nga pozicion mbrojtës po ja fillonte të vraponte TEK TENKAVE!
Dhe kur arriti të afrohet afro 10 metrave tankëve ai u fut në një grop. Ndërsa shkijet nuk e kan parë Abazin qe ishte futur në gropë dhe vazhdonin sulmin. Dhe gjatë terë sulmit shokët e Abazit kan qenë duke percjellur situaten nga larg dhe si një qudi e madhe tanku serb ndalet MU ATY mbi gropen ku ishte Abaz Thaqi dhe fillonte nga ai vend të gjuaj tek forcat çlirimtare. Sipas raporteve të shokëve të Abaz Thaqit, Abazi ka qenë në atë gropë mbi disa minutave para se tanku fillonte të hec prapë. Dhe si vetima Abaz Thaqi u zgjua nga gropa dhe i hypi tenkut "mbi kokë" ku e pozicionoi një bombë para qe të largohet. Natyrisht tenku nuk pat fare ndonje shancë të shpetoj dhe së bashku me shkijet në tenk u çua në qiell 

BBC REPORT:
Tuesday, May 18, 1999 Published at 02:39 GMT 03:39 UK

KLA commander Abaz Thaci. He served also as commander in the Croatian Army during that country's war of liberation. There were around 500 Croatian volunteers in the KLA


                    Komandant: AbazThaqi 


1) Ben Brown gains exclusive access to latest KLA footage (COMMANDER ABAZ THAQI)

1.1) Behind the scenes with the KLA

His colleagues mourn him as a martyr for independence

By Special Correspondent Ben Brown
Foto: patem fatin dhe nderin qe pran nesh patem nje Komandant si Abaz Thaçi (Bjeshka-1) i cili ishte nje luftetar dhe trim i pa shoqe , mburremi me veprat dhe heroizmin tend ...
LAVDI VEPRES TENDE MADHESHTORE
LAVDI DESHMORËVE TË KOMBIT!
LAVDI ÇLIRIMTARËVE TË KOSOVËS!
LAVDI USHTRISË SHQIPËTARE E CILA UA DERGOJ TOPAT UÇK-SË NË KOSHARE!


                           Varrimi i Deshmorit

ne Foto: ISUF DUKE THAQI  (Babaj i Deshmorit )
ein Bild

ein Bild

ein Bild

ein Bild


 

ein Bild

ein Bild


ein Bild

ein Bild

ein Bild


ein Bild

Foto: Lavdi vepres tende Komandant Bjeshka-1

LAVDI
DESHMORËVE

KOMBIT!

LAVDI
ÇLIRIMTARËVE

KOSOVËS!
Heute waren schon 1 Besucher (1 Hits) hier!
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=
LAVDI DESHMORËVE TË KOMBIT!